خلاقان جوان

نکات کلیدی سئو

۱۱ مورد از نکات کلیدی سئو که رتبه سایت شما را در موتورهای جستجو افزایش می دهد :

سئو داخلی On page SEO یکی از مهمترین فرایندهایی است که می توانید از آن در جهت بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو و دست یابی به رتبه بندی بالاتر  استفاده نمایید، وب سایت نقطه تمرکز تمام فرآیندهای SEO است و اگر به درستی برای موتورهای جستجو و کاربران بهینه نشده باشد، شانس موفقیت شما کم می شود.پیش از ورود به جزئیات مربوط به سئو داخلی On page SEO ،برخی از اصطلاحات اساسی SEO را مطرح می نماییم.
اگر شما با اصول اولیه  بهینه سازی  سایت برای موتورهای جستجو آشنا هستید، می توانید این بخش را رها کرده و به طور مستقیم به قسمت تکنیک های SEO در ادامه مقاله رجوع نمایید.

(SEO (Search Engine Optimization چیست؟

سئو بر روی صفحه یا همان سئوی داخلی، روند بهینه سازی هر صفحه وب سایت شماست تا رتبه بندی صفحات را در نتایج جستجو (SERPS) بالاتر ببرد. عملیات SEO باید بر روی هر دو، SEO فنی (عناوین، توصیف ها، URL ها) و SEO محتوای صفحات وبتان انجام شود.هدف نهایی سئو داخلی، این است که محتوای سایت را به زبان موتورهای جستجو بیان کرده و به خزنده ها در درک معنا و زمینه صفحات سایت کمک کند.

به نمودار بالا نگاه کنید و توجه داشته باشید که چگونه سئو داخلی با تکنولوژی سئو و Off-Page SEO در ارتباط است. هر سه پروسه باید با هم کار کنند تا بهترین نتیجه ممکن را بدست آورند، اما کار اصلی سئو داخلی سایت این است که محتوا و ساختار یک صفحه خاص را بهینه سازی نماید.
بهینه سازی موتور جستجو یا جستجوگرها در کوتاه مدت، یک اصطلاح است که همه چیزهایی را که شما باید برای بهبود موقعیت وب سایتتان در موتورهای جستجو انجام دهید را پوشش می دهد.

Off-Page SEO یا سئوی خارجی چیست؟

سئوآفلاین در مورد ساخت لینک و سایر سیگنال هایی است که می توانید به موتورهای جستجو بدهید تا آنها را در مورد کیفیت و سودمندی وب سایت خود متقاعد کنید.این کار با روش های ارتقاء خارج از مرزهای وب سایت شما انجام میگردد.

۱۱تکنیک On Page SEO  یا سئو داخلی صفحات وبسایت که باعث افزایش رتبه یا رنکینگ سایت میگردند:

حال که کمی با اصطلاحات مربوط به سئو و اهمیت آنها آشنا شدید اجازه دهید وارد بخش عمومی شویم.

بیان خلاصه ای از تمام تکنیک های سئو صفحات یا On-Page SEO

۱. کیفیت محتوا
۲. عنوان صفحه و توضیحات متا
۳. محتوای SEO
4. عنوان و قالب بندی محتوا
۵. تصاویر و دیگر عناصر چند رسانه ای
۶. بهینه سازی آدرس صفحات وب ( URL )
7. لینک های داخلی
۸. لینک های خارجی
۹. سرعت بارگذاری صفحه
۱۰. ریسپانسیو بودن برای تمام دستگاه ها مانند موبایل
۱۱. دیدگاه یا نظرات و صفحه ی جستجوگرها

۱- کیفیت محتوا یا Content Quality

در هنگام برخورد با SEO، همیشه باید در ذهن داشته باشید یک وبسایت با محتوای درخشان میتواند با جستجوگر یا بدون آن همیشه زنده بماند. وب سایت با محتوای بد زنده نخواهد ماند. یک وب سایت با محتوای خوب میتواند با SEO بهتر شود! محتوای اصلی عبارت است از مقالات، متن، تصاویر، فیلم ها، سخنرانی ها، فتوشاپ، نظرات و غیره ( بدون کپی یا بازنویسی از مقالات موجود در وب سایت های دیگر ).
سعی کنید متن خود را با محتوای غیر متنی مانند تصاویر و ویدئو همراه کنید. همچنین اگر ویدیو یا تصاویری را در وبسایت خود پست می نمایید، سعی کنید یک توضیح متنی نیز به آنها اضافه کنید. در انتشار محتوا، قبل از ضربه زدن به دکمه انتشار، اطمینان حاصل کنید که محتوای شما خوب و مفید می باشد . آنچه که منتشر میگردد، به ارزش وب سایت شما می افزاید. ثابت شده است مقالات طولانی رتبه بهتری از مقالات کوتاه در موتورهای جستجو خواهند گرفت.

۲- عنوان صفحه و شرح متا (Page titles and Meta Descriptions)

هنگامی که موتورهای جستجو صفحات شما را بررسی و میخوانند، در میان چیزهای دیگر، عنوان صفحه، توضیحات صفحه، عنوان ها و محتوا (متن، فیلم ها و تصاویر) را بررسی می کنند.آنها این کار را انجام می دهند، زیرا نیاز دارند تاآنچه در صفحه وجود دارد را درک نمایند و سپس بر اساس عوامل دیگر (غیر از صفحه جستجوگرها، مجوز دامنه، رقابت و غیره)، صفحه شما را برای کلمات کلیدی مختلف در یک موقعیت در فهرست خود رتبه بندی می کنند.
نکته: اگر با این فرآیند آشنا نیستید، چند دقیقه وقت صرف کنید و با موتورهای جستجو به نحوی کار کنید.

 عنوان صفحه نشان داده شده در پنجره Tab Browser:

هر صفحه باید یک عنوان منحصر به فرد داشته باشد که هر دو موتورهای جستجو و کاربران را در درک آنچه در مورد آن صفحه است، کمک نماید. یک صفحه با عنوان “نکات SEO برای مبتدی ها” بهتر از یک صفحه با عنوان “index.html” است. عنوان صفحه یکی از مهمترین عوامل جستجو بر روی صفحه است

نکاتی در خصوص بهینه سازی عنوان: 

کلمات کلیدی را به ابتدای عناوین صفحه اضافه کنید: زیرا به موتورهای جستجو کمک می کند تا از همان ابتدا کلمات کلیدی را که هدف آن صفحه است، درک کنند.این بدان معنا نیست که شما باید از خط عبور کنید و شروع به تولید کلمات کلیدی کنید. فقط اطمینان حاصل کنید که کلید واژه هدف شما بخشی از عنوان است.
عناوین کوتاه و توصیفی بنویسید :عنوان صفحه نباید طولانی باشد. توصیه عمومی این است که آن را زیر ۶۰ کاراکتر نگه دارید زیرا این مقدار میانگین کاراکترهای نمایش داده شده توسط Google در نتایج جستجو است.
اعداد و کلمات قدرت و جذابیت را ایجاد می کنند : با عدد در عنوان و همچنین کلمات قدرتی مانند “نهایی، قابل اجرا، شگفت انگیز، چک لیست، و غیره”، عناوین را جذاب تر نمایید زیرا این امر باعث افزایش CTR سایت می شود. نیازی نیست دامنه خود را در عنوان وارد نمایید، زیرا آن به طور خودکار توسط Google اضافه شده است.
شما می توانید از ۶۰ کاراکتر استفاده کنید تا توضیحی دقیق از صفحه ارائه نمایید.استثنا به این قانون زمانی است که شما یک نام تجاری قوی دارید که مردم به راحتی می توانند آن را شناسایی کنند، شما می توانید دامنه خود را در عنوان در نظر بگیرید.
توضیحات متا یا توضیحات صفحه همان چیزی است که جستجوگر در صفحه نتایج موتور جستجو مشاهده می کند. که باید توصیفی باشد، حداکثر ۱۶۰ کاراکتر و منحصر به فرد برای هر صفحه باشد.توضیحات متا فرصتی است برای تبلیغ صفحه خود و متقاعد کردن کاربران برای کلیک بر روی لینک سایتتان و بازدید از وب سایت به جای انتخاب یکی از لینک های دیگر.
لازم به ذکر است که گوگل همیشه توصیف متا را نشان نمی دهد و بسیاری از آنها از درون محتوا استفاده می کنند، اگر فکر کنند آن توصیف برای جستجوگر مناسب تر است.هرچند گوگل ممکن است از توصیف شما استفاده نکند، همیشه بهترین روش برای جلوگیری از استفاده از توصیف های خودکار گوگل ،نوشتن توضیحات متاست .
کلمات کلیدی مورد نظر خود را در توضیحات اضافه کنید: گوگل همچنان اصطلاحات جستجو را در عنوان و شرح نمایش می دهد، به این ترتیب با اضافه کردن کلمات کلیدی مورد نظر خود، توصیف های مربوطه را بیشتر مرتبط و برای جستجوگر جذاب می کند.

۳- محتوای سئو (Content SEO)

قبل از انتشار یک محتوا (که این متن، تصاویر، صوتی و یا ویدئویی است) اولین گام این است که در مورد کلمه کلیدی خود تحقیق نمایید.برای پیدا کردن آنچه که کاربران جستجو میکنند میتوانید با تایپ کردن در باکس یا فرم جستجوی موتورهای جستجو استفاده نموده و هدف خود را برآورده نمایید.
هنگامی که در مورد کلمات کلیدی مورد نظر خود تصمیم می گیرید، شما باید یک لیست از کلمات کلیدی مرتبط (همچنین به عنوان کلمات کلیدی LSI) ایجاد کنید و از آنها در عناوین، شرح ها، عنوان ها و محتوای صفحه خود استفاده کنید.لازم بذکر است که با معرفی مغز رتبه، الگوریتم های جستجوی گوگل هوشمند تر شده اند و دیگر به دنبال ربط کلمات کلیدی در محتوا نیستند، بلکه بدنبال ربط موضوع اند.
این به این معنی است که برای ایجاد محتوای مربوط به موضوعات گسترده، شما باید مطالب خود را با کلمات کلیدی LSI غنی کنید.راه های مختلفی برای پیدا کردن کلمات کلیدی که توسط گوگل در نظر گرفته شده و مربوط به کلمات کلیدی مورد نظر شما هستند وجود دارد.
ساده ترین و سریع ترین راه این است که از سه ویژگی ارائه شده توسط Google استفاده کنید:
گوگل پیشنهاد می کند، افراد نیز درخواست و جستجوی مرتبط دارند .هنگامی که شما شروع به تایپ کردن پرس و جو در جستجوی گوگل میکنید ، لیستی از عبارات احتمالی برای استفاده در جستجوی شما توسط گوگل پیشنهاد و ارائه میگردد. اینها کاندیداهای کلمات کلیدی هستند که در مطالب شما ذکر شده است.

همچنین در پایین نتایج جستجو، Google به شما لیستی از جستجوهای مرتبط را نشان می دهد. همه چیزهایی که باید انجام دهید این است که شما بعضی از کلمات فوق را در محتویات خود ذکر نمایید (بدون اینکه کلمه کلیدی را پر کنید).

۴- عنوان ها و قالب بندی محتوا (Headings and Content formatting)

یک صفحه باید به درستی فرمت شود. به عنوان  مثال یک گزارش باید یک عنوان (h1) و زیر عنوان (h2، h3) داشته باشد.هر صفحه فقط باید یک برچسب H1 داشته باشد. اگر از WordPress استفاده می کنید، به طور پیش فرض عنوان یک صفحه به برچسب های H1 تعبیه شده است.
شما میتوانید یک برچسب <title> و <h1> یا یک عنوان جایگزین برای آن داشته باشید. فراموش نکنید که موتورهای جستجو نتایجی را نشان می دهند که در برچسب عنوان پیدا می کنند نه برچسب h1 . مواردی وجود دارد که می خواهید این دو را  از هم متمایز کنید، مانند مثال زیر:

عکس بالا مثال یک صفحه دارای عنوان و تایتل متفاوت است.
مواردی که در خصوص (h2، h3) باید در ذهن داشته باشید عبارتند از:
• از استفاده از یک کلمه برای یک عنوان اجتناب کنید . از سرفصل های جالب و مفید برای کاربرانی که مایل به خواندن مقاله هستند، استفاده کنید.
• از دسته بندی ها به صورت سلسله مراتبی استفاده کنید یعنی اولین برچسب عنوان <h1>  و سپس <h2> و سپس <h3>، <h4> و غیره
• زیرمجموعه ها جای خوبی برای استفاده از کلمات کلیدی مرتبط در محتوای شما هستند. متن را روی یک صفحه پرتاب نکنید بلکه مطمئن باشید که قابل خواندن است.
• برای برجسته سازی بخش های مهم یک صفحه،از بولد کردن ، زیر خط و یا کج استفاده کنید.
• فونت با ابعاد خوب (حداقل ۱۴ پیکسل) را استفاده کنید.
• متن را به پاراگراف های کوچک تقسیم کنید (حداکثر ۳-۴ خط).
• استفاده از فاصله کافی بین پاراگراف ها خواندن متن را آسان تر می نماید.
• استفاده از CSS  برای ایجاد بخش های  برجسته شده که متن را به قطعات کوچکتر کنترل می کنند.

۵- تصاویر و دیگر عناصر چند رسانه ای (Images and other multimedia elements)

تصاویر برای ارائه ی اهداف مهم هستند. آنها یک صفحه را جالب تر و ساده تر و قابل درک می کنند.یکی از بزرگترین مشکلات با تصاویر این است که آنها به سرعت بارگذاری یک صفحه اضافه میکنند.
بهترین روش برای استفاده از تصاویر:
• از تصاویر اصلی استفاده کنید. اگر شما نیاز به استفاده از یک تصویر موجود از وب دارید، باید منبع را ذکر نمایید.
• بهینه سازی اندازه تصاویر
• برای توصیف تصویر از یک برچسب ALT استفاده کنید – این به موتورهای جستجو کمک می کند تا درک کنند که تصویر چیست.
• از نام توصیفی و کوتاه برای تصاویر استفاده کنید
• از یک شبکه تحویل محتوا استفاده کنید – اگر تعداد زیادی تصاویر در یک صفحه داشته باشید، می توانید از سرویس CDN استفاده کنید که باعث می شود بار صفحه شما سریع تر شود. به عبارتی ساده، تصاویر شما میزبان و از تعدادی  سرور کمک میگیرند که آن روند بارگیری را سرعت می بخشد.

۶- بهینه سازی آدرس صفحات سایت (URL Optimization)

بهینه سازی URL های شما برای حداکثر جستجوگرها مهم است. که شامل دو بخش است. قسمت اول بهینه سازی URL و بخش دوم ساختار URL است.  URL برای هر صفحه باید منحصر به فرد باشد.URL های خوب باید کمتر از ۲۵۵ کاراکتر داشته باشند و از نقاط مختلف به ‘-‘ جدا شوند.درست همانند عنوان صفحه، یک URL بهینه ساز SEO ، بسیار کوتاه و توصیفی است و شامل کلید واژه مورد نظر شماست.

ساختار URL باید ساختار واقعی وب سایت را تقلید کند.بهترین روش برای بهینه سازی ساختار URL شما استفاده از دسته هاست .دسته بندی صفحات به کاربران و موتورهای جستجو در پیدا کردن سریعتر آنچه که آنها میخواهند کمک می کند.این مانند داشتن یک انبار با تعداد زیادی اقلام دسته بندی شده در مقایسه با یک انبار با تمام اقلام اختصاص داده شده به یک گروه اختصاصی است.شما می توانید دسته های زیر را نیز داشته باشید، اما توصیه من این است که بیش از دو سطح را نداشته باشید.

مثال برای یک ساختار رده خوب:    صفحه اصلی> رسانه های اجتماعی> فیس بوک> مقاله

مثال برای یک ساختار رده بد:         صفحه اصلی> رسانه های اجتماعی> فیس بوک> چگونه به> مقاله

۷- لینک های داخلی (Internal Links)

پیوند به صفحات در وب سایت شما برای جستجوگرها بسیار مهم است زیرا: یک عنکبوت موتور جستجو پس از کشف یک صفحه پیوندها (لینکهای داخلی و خارجی) آن را دنبال می کند. بنابراین، هنگامی که آنها به صفحه شما می رسند، اگر شما هیچ پیوند دیگری درون متن نداشته باشید، صفحه شما را خوانده و ترک می کنند.این راه برای اجازه دادن به موتورهای جستجو در مورد صفحات دیگر شما می باشد.

همانطور که در بالا توضیح داده شد هنگامی که موتورهای جستجو یک صفحه لینک هایی را پیدا می کنند، آن ها را نیز می بینند و این صفحات را می خوانند، بنابراین می توانید از این تکنیک برای اطلاع دادن به موتورهای جستجو در مورد صفحات وب سایت خود استفاده کنید. این یک راه برای نشان دادن مهمترین صفحات  سایت شما به موتورهای جستجو است .

هر وبسایت دارای صفحاتی است که مهم تر از دیگر صفحات است. پیوند داخلی یکی از راه هایی است که با کشیدن لینک های داخلی، بیشتر صفحات مهم را مشخص می کند.

بهترین روش برای پیوند داخلی:

• فقط از کلمات کلیدی برای لینک های داخلی خود استفاده نکنید

• لینک های داخلی را زمانی که برای خواننده مفید هستند اضافه کنید

• بیش از ۱۵ لینک داخلی در هر صفحه (این نظر من است و نه بر اساس تحقیق یا مطالعات)ندهید

• در صورت امکان لینک ها را در قسمت اصلی صفحه وب خود اضافه کنید (نه در پایین صفحه یا نوار کناری)

۸- لینک های خارجی (External Links)

پس از انتشار پاندا و پنگوئن، بسیاری از مدیران وب می ترسند که به وب سایت های دیگر بپیوندند. آنها بر این باورند که این یک مجازات گوگل است، اما این اشتباه است.با لینک دادن به وب سایت هایی با کیفیت بالا ، اعتماد به نفس مطالب خود را افزایش می دهید و این برای SEO مناسب است.همچنین، گوگل می تواند از طریق لینک های خارجی به عنوان راهی برای درک بیشتر موضوع مورد نظر شما در محتوای خود استفاده کند.

۹- سرعت بارگیری صفحه (Page Loading Speed)

گوگل مقدار زیادی پول را برای ایجاد سریعتر وب سایت سرمایه گذاری می کند. در هر گوگل I / O کسی در مورد اهمیت سرعت و میل خود به فهرست سریعترین وب سایت ها در فهرست خود صحبت خواهد کرد.به طور رسمی سرعت به عنوان یکی از عوامل رتبه بندی شناخته شده است.

بنابراین، ما مطمئنا می دانیم که سرعت وب سایت مهم است، زمانی که SEO و رتبه بندی را در نظر میگیریم.به عنوان یک وب مستر کار شما این است که مطمئن شوید وب سایت شما با توجه به توصیه های گوگل بارگیری شده است. داشتن وب سایت های بارگذاری سریع فقط برای جستجوگرها خوب نیست بلکه برای حفظ و تبدیل مشتریان نیز مناسب است.

۱۰- ریسپانسیو بودن برای موبایل

تقریبا ۶۰٪ از جستجوها در Google اکنون از دستگاه های تلفن همراه به دست می آیند. این به این معنی است که اگر وب سایت شما به صورت ریسپانسیو برای موبایل نباشد، شما در حال حاضر نیمی از ترافیک بالقوه را از دست خواهید داد.

چه کاری باید انجام داد؟ به عنوان قدم اول، اطمینان حاصل کنید که وبسایت شما ریسپانسیو است. وب سایت خود را با ابزار دستی Google برای موبایل بررسی کنید و مشکلات احتمالی را حل کنید. سپس یک قدم جلوتر رفته و وبسایت خود را بر روی موبایل تست کنید مانند یک کاربر واقعی . اطمینان حاصل کنید که همه چیز به درستی نمایش داده شده است از جمله دکمه های CTA شما.

۱۱- نظرات و صفحه جستجوگرها

بسیاری از مردم معتقدند که افزایش محتوای وبلاگ های اجتماعی، مهم نیست، اما آنها اشتباه می کنند . نظرات وبلاگ هنوز مهم هستند.کاربران قبل از ارسال یک نظر جدید، احتمالا نظرات قبلی را می خوانند و این یک راه دیگر برای افزایش زمان صرف شده در صفحه و وب سایت شما است.

برای استفاده بهتر از نظرات، این قوانین ساده را دنبال کنید:

• قبل از انتشار، همیشه نظرات را مدیریت کنید

• از انتشار نظراتی که بسیار عمومی هستند جلوگیری کنید

• فقط نظراتی را که مربوط به محتوای صفحه هستند و نظرات خود را به اشتراک بگذارید

• نظرات کاربرانی که دارای نام واقعی نیستند را تایید نکنید.

• همیشه به نظرات پاسخ دهید، این باعث می شود افراد بیشتری به نظرات بپردازند.

khalaghan

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*