خلاقان جوان

شرایط شرکت در آزمون و اخذ پروانه کارآموزی وکالت

با توجه به افزایش بسیار زیاد فارغ التحصیلان رشته حقوق و نیاز به ورود به عرصه کار و استفاده از تخصص آنها آزمون های متنوعی در این رشته تحصیلی هر سال برگزار می شود. در این بین آزمون وکالت یکی از پر طرفدارترین و چالشی ترین آزمون ها محسوب می شود. رقابت در این آزمون هر سال سخت تر و فشرده تر می شود علت این امر را می توان علاوه بر شأن وکالت و اعتبار شغل وکالت و درآمد آن باید در تعداد فارغ التحصیلان آن نیز جستجو کرد. روال معمول در صدور پروانه وکالت دادگستری برای فارغ التحصیلان رشته حقوق با تمام گرایش های آن، به صورت شرکت در آزمون ورودی و سپس صدور پروانه کارآموزی وکالت و بعد از طی دوره کارآموزی و قبولی در امتحانات اختبار، پروانه پایه یک وکالت دادگستری اعطا می شود. البته در این بین با توجه به مقررات وضع شده، ممکن است اشخاصی که دارای سابقه کار حقوقی یا قضائی هستند، از طی دوره کارآموزی با تمامی مقدمات فوق معاف باشند و مستقیماً پروانه وکالت پایه یک برای آنها صادر می گردد.

در خصوص شرایط آزمون و مواد آزمونی نیز به شرح ذیل اشخاص واجد شرایط می توانند شرکت کنند:

شرایط شرکت در آزمون و اخذ پروانه کارآموزی وکالت

الف – تابعیت جمهوری اسلامی ایران.

ب – دارا بودن دانشنامه لیسانس یا بالاتر حقوق (از دانشکده های حقوق داخلیا خارج کشور که مورد تایید وزارت علوم,تحقیقات و فن آوری باشد) یادانشنامه لیسانس فقه و مبانی حقوق اسلامی یا معادل آن از دروس حوزوی ودانشگاهی با تایید مرجع صالح.

تبصره : کسانی که فاقد مدرک کارشناسی حقوق, فقه و مبانی حقوق اسلامی یامعادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح باشند و فقط دارایمدارک بالاتر آن هستند حق شرکت در آزمون را ندارند بنابراین از ارسال مدارکبالاتر به جز مدارک کارشناسی عنوان شده خودداری نمایند.

ج – سن داوطبان در زمان ثبت نام جهت شرکت در آزمون نباید در استان تهران بیش از ۴۰ سال و در سایر استانها بیش از ۵۰ سال باشد.

د – برای اشخاصی پروانه کارآموزی صادر می شود که دارای شرایط مندرج درقانون وکالت, لایحه قانونی استقلال کانون وکلا مصوب سال ۱۳۳۳, قانون کیفیتاخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶ و سایر قوانین و مقررات باشند.

۲ -مواد امتحانی
زمون کتبی و به صورت تستی و از دروس: حقوق مدنی با ضریب (۳),آیین دادرسیمدنی با ضریب (۳), حقوق جزای عمومی و اختصاصی با ضریب (۲), آیین دادرسیکیفری با ضریب(۲), حقوق تجارت با ضریب (۲)و مبانی اصول استنباط حقوق اسلامیبا ضریب (۱) می باشد.

۳-مدارک لازم جهت ثبت نام
الف – یک برگ فرم ثبت نام تکمیل شده مندرج در این آگهی با خودکار مشکی و با خط خوانا و الصاق یک قطعه عکس بر روی آن
ب – یک برگ فتوکپی از فرم تکمیل شده ثبت نام.(بند الف فوق)
ج – یک برگ فتوکپی برابر اصل شده از کلیه صفحات شناسنامه.
د- یک برگ فتوکپی برابر اصل شده دانشنامه لیسانس یا گواهی موقت فارغ التحصیلی.

تبصره: متقاضیان از ارسال گواهی تعداد واحدهای گذرانده شده خودداری نمایندزیرا فقط گواهی فارغ التحصیلی یا دانشنامه مبنای صدور مجوز شرکت در آزمونمی باشد بنابراین دانشجویان ترم آخر و کسانی که در گواهی صادره و ارائه شدهتوسط دانشگاه مربوطه در مورد آنها کلمه” فارغ التحصیل” قید نگردیده باشدحق شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

هـ – یک برگ فتوکپی برابر اصل شده کارت پایان خدمت یا معافیت دائم(متقاضیانذکور می بایست در زمان ثبت نام شرکت در آزمون کارت معافیت دائم یا پایانخدمت خود را ارائه دهند در غیر این صورت برای آنان کارت ورود به جلسه صادرنخواهد شد).

و- دو قطعه عکس ۴*۳ جدید تمام رخ که مشخصات کامل داوطلب پشت هر قطعه نوشته شده باشد.
ز- اصل و فتوکپی رسید بانکی پرداخت مبلغ دویست هزار ریال(۲۰۰,۰۰۰ریال) معادل بیست هزار تومان به نام داوطلب به حساب جاری شماره ۲۰۸۰۰۰ اتحادیهسراسری کانونهای وکلای دادگستری ایران نزد بانک تجارت شعبه سعدی شمالی(قابلپرداخت در کلیه شعب بانک تجارت در سراسر کشور).

ح- اصل گواهی ایثارگری در خصوص ایثارگران: به موجب ماده ۳ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت مصوب سال ۱۳۷۶ ایثارگران عبارتند از:
۱- کسانی که شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه جنگ را داشته ( حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۶۷) یا در اسارت دشمن بوده اند.
۲- جانبازان ۲۵ درصد به بالا.
۳- بستگان درجه اول شهداء و جانبازان بالای ۵۰ درصد .

تبصره: بستگان درجه اول عبارتند از: پدر,مادر و اولاد

khalaghan

نوشته‌های مرتبط

قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
دیدگاه‌ها

*
*